Jøtul vēsture

Tradīciju bagātība

Jøtul var atskatīties uz vairāk nekā 150 gadus ilgu vēsturi. Viss sākās 1853.gadā, kad tirgotājs un lauksaimnieka dēls Olufs Onsums no pilsētas Veblungsnæs, kas atrodas netālu no Moldes, nodibināja ražotni Kværner Jernstøberi pilsētā Loilvā, uz austrumiem no Norvēģijas galvaspilsētas, kas tolaik tika saukta par Kristiāniju. Kværner sāka darbību kā čuguna izstrādājumu ražotājs, kur čuguna krāsnis bija viens no vissvarīgākajiem produktiem. Turpmāko 17 gadu laikā uzņēmums izveidoja vienu no lielākajām krāšņu lietuvēm Norvēģijā un pārdeva savu produkciju visā valstī.

Pašā 20. gs. sākumā Kværner Brug jau kļuva par daudzpusīgu uzņēmumu, krāšņu lietuvei paliekot tikai par vienu no uzņēmuma daļām. Turklāt tā arī vairs nebija svarīgākā daļa.

Kværner Brug bija attīstījies par vienu no valsts lielākajiem un vismūsdienīgākajiem mehāniskajiem cehiem, galvenokārt koncentrējoties uz progresīvu turbīnu un mehānismu ražošanu, kas nepieciešami koksnes apstrādes rūpniecībā. Šīs bija tās sfēras, uz kurām uzņēmums plānoja koncentrēties nākotnē, tādēļ 1916. gadā krāšņu lietuve tika pārdota.

Šo krāšņu lietuvi iegādājās 26 gadus jaunais Hermanis Ankers, pārsaucot to par Kværner Ovnstøperi. H. Ankeram bija žilbinoša karjera uzņēmumā Kværner Brug, kur 1916. gadā viņš bija ieguvis iepirkumu vadītāja amatu. Turklāt viņam bija noturīga interese par krāšņu lietuvi un H. Ankers izvēlējās saistīt savu nākotni ar šo uzņēmumu. Viņš bija cilvēks ar iztēli. Jauneklis vēlējās izveidot pats savu, jaunu uzņēmumu, kas balstās uz senajām norvēģu čugunlietuvju tradīcijām, atjaunojot krāšņu liešanas mākslinieciskos apsektus un uzlabojot produktu kvalitāti. H. Ankers bija arī viens no pirmajiem uzņēmējiem, kas aptvēra reklāmas un pienācīgi izstrādātas pārdošanas uzbūves nozīmi. 1920. gadā viņš nodibināja Jøtul A/S, kuras mērķis bija kalpot par Kværner Ovnstøperi pārdošanas organizētāju, kā arī trīs citas lietuves Austrumnorvēģijā.

20. gs. 20.tajos gados Kværner Ovnstøperi stipri ietekmēja lejupslīde Norvēģijas un pasaules ekonomikā. 20.to gadu beigās pieaugošo parādu nasta un sarukušie pārdošanas apjomi draudēja pazudināt visu uzņēmumu. H. Ankers nomira 1927. gadā, būdams tikai 36 gadus vecs. Šajā brīdī uzņēmums bija smagas krīzes vidū. Kværner Ovnstøperi balansēja uz dziļas kraujas malas.

Par uzņēmuma glābēju kļuva 36 gadus vecais Johaness Gahrs. 1920. gadā viņš bija sācis strādāt Jøtul A/S, turpmākajos gados plecu pie pleca darbojoties kopā ar H. Ankeru. J. Gahram piemita viņa priekšteča īpašības – viņš bija privātuzņēmējs, ar dinamisku raksturu un uzņēmējdarbības talantu. Ar izcilu drosmi viņš atbrīvoja Kværner un Jøtul Ovnstøperi no krīzes un ievadīja jaunā izaugsmes periodā. 1930. gadā viņš uzsāka plašu un dārgu lietuves modernizāciju, šo pārmaiņu rezultātā radās viena no Skandināvijas modernākajām lietuvēm. Turpinājās koncentrēšanās uz produktu attīstīšanu un tirgvedību, turklāt arī uz pasākumiem, kas uzlabo efektivitāti. Tādējādi 30.tajos gados Kværner un Jøtul Ovnstøperi izauga par Norvēģijas lielāko krāšņu lietuvi. 1935. gadā Kværner vārdu atmeta un uzņēmums ieguva savu pašreizējo nosaukumu.

Pirmo divu desmitgažu laikā pēc Otrā pasaules kara Jøtul turpināja nostiprināt savas tirgus pozīcijas Norvēģijā. Tas notika laikā, kad tradicionālo kamīnu tirgus sāka sarukt. Nafta, parafīns un elektrība sāka aizvietot tradicionālās telpu apsildes sistēmas, tādējādi iznīcinot tradicionālo krāšņu lietuvju pamatu.

60. to gadu vidū bija palikušas vairs tikai dažas krāšņu lietuves, no kurām Jøtul, bez šaubām, bija pati lielākā. Taču Jøtul bija sācis koncentrēties uz jauniem tirgiem, kas vairāk orientējās uz nākotni. Jau 50. to gadu beigās uzņēmums sāka piegādāt parafīna iekārtas, kļūstot par Norvēģijas vadošo ražotāju ar strauji pieaugošiem apjomiem 60. tajos gados. 1970. gadā šķidrā kurināmā kurtuves tika noteiktas par vissvarīgāko Jøtul ienākumu avotu.

70.tajos gados Jøtul uzsāka pilnīgi jaunu posmu. Vairāku naftas krīžu rezultātā daudzās valstīs radās ārkārtīgs pieprasījums pēc malkas krāsnīm. Jøtul tas radīja iespēju atjaunot senās kamīnu tradīcijas. Pateicoties arvien pieaugošajam eksportam uz Amerikas kontinentu un Eiropu, malkas krāsnis atkal kļuva par svarīgu un visbeidzot – pašu svarīgāko Jøtul produktu klāsta segmentu.

1977. gadā Gahru ģimene nolēma pārdot tradicionālo ģimenes uzņēmējdarbību Norcem, lielākajai akciju sabiedrībai, kas orientēta uz Norveģijas un starptautisko tirgu. Tas palielināja Jøtul eksportu un deva papildu atbalstu. 80.to gadu vidū tika veikti papildu soļi, lai paplašinātos pasaules mērogā, pārņemot vairākas lietuves un svarīgus uzņēmumus gan ASV, gan Eiropā. Tomēr desmitgades beigās Jøtul bija spiests pārvērtēt savu uzņēmējdarbību ārvalstīs, pateicoties ekonomikas lejupslīdei 80. to gadu otrā pusē savienojumā ar neveiksmīgiem apstākļiem. Jøtul ārvalstu kompānijas tika likvidētas un uzņēmums sāka visu no jauna ar norvēģu produkciju, par savu pamatu ņemot attīstību un pārdošanas organizēšanu, turklāt par vissvarīgāko uzskatot Norvēģijas tirgu.

Pēdējo desmit gadu laikā Jøtul ir atkal uzbūvējis savu starptautisko tirdzniecības tīklu. Šobrīd Jøtul ir meitas uzņēmumi ASV, Francijā un Apvienotajā Karalistē un tieša sadarbība ar tirdzniecības aģentiem Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Vācijā, Austrijā, Šveicē, Holandē un Beļģijā. Turklāt Jøtul ir izstrādājis preču importētāju tīklu vairāk nekā 20 pasaules valstīs.

2003. gadā Jøtul varēja atskatīties uz 150 gadus senu vēsturi. Uzņēmuma darbības laikā to skāruši gan kāpumi, gan kritumi, tomēr, bez šaubām, dominēja kāpumi. Tajā pašā laikā uzņēmums ir parādījis apbrīnojamu spēju sevi atjaunot grūtos periodos. Liela panākumu daļa ir sasniegta, pateicoties vairāku uzņēmuma īpašnieku gribai un spējai koncentrēties uz jauninājumiem un ilglaicību gan attiecībā uz jauniem produktiem, gan jaunu ražošanas tehnoloģiju, gan jaunām tirdzniecības stratēģijām. Tādēļ Jøtul vēl joprojām ir dzīvotspējīga un plaukstoša krāšņu lietuve, kamēr gandrīz visi pārējie norvēģu ražotāji jau sen ir pametuši šo tirgu. Nepārtraukti pielāgojoties jaunām tirgus prasībām, kā arī radot jaunus tirgus, Jøtul vienmēr ir spējis iegūt nepārtrauktu atbalstu savai darbībai. Tas arī izskaidro to, kādēļ Jøtul šobrīd ir vienīgais krāšņu un kamīnu ražotājs pasaulē, kas pārdod vairāk nekā 2/3 produkcijas ārpus savas valsts tirgus.

Atskatoties vēsturē, mēs varam apgalvot, ka vajadzība pēc krāsnīm un kamīniem ir pastāvējusi jau kopš cilvēces rašanās. Ilgo gadu laikā uguns funkcijas ir dramatiski mainījušās, tomēr nekas neliecina par to, ka vajadzība pēc siltuma baudīšanas, vēlme redzēt dzīvu uguni un sajust tās gaisotni jebkad izzudīs. Tādēļ var paredzēt, ka Jøtul veiksmīgi pastāvēs arī nākotnē – jā, iespējams, vēl 150 gadus.

Jøtul pasaulē

Jøtul produkti tiek pārdoti 35 valstīs piecos kontinentos. Mums ir savas pārdošanas kompānijas šādās valstīs:
• Norvēģija; pārklāj Ziemeļvalstis – Norvēģiju, Zviedriju, Dāniju un Somiju
• ASV; pārklāj ASV un Kanādu
• Apvienotā Karaliste; pārklāj Apvienoto Karalisti un Īriju
• Francija; pārklāj Franciju un franču valodā runājošo Šveici un Beļģiju
• Spānija; pārklāj Spāniju un Portugāli
• Vācija un Beniluksa valstis tiek apkalpotas no Norvēģijas ar vietējiem tirdzniecības pārstāvjiem katram reģionam
• Citus tirgus apkalpo preču importētāji vairākās valstīs

Raksti

Jøtul vēsture

Tradīciju bagātība Jøtul var atskatīties uz vairāk nekā 150 gadus ilgu vēsturi. Viss sākās 1853.gadā, kad tirgotājs un lauksaimnieka dēls Olufs Onsums no pilsētas Veblungsnæs, kas atrodas netālu no Moldes, nodibināja ražotni Kværner Jernstøberi pilsētā Loilvā, uz austrumiem no Norvēģijas galvaspilsētas, kas tolaik tika saukta par Kristiāniju. Kværner sāka darbību kā čuguna izstrādājumu ražotājs, kur […]

binary-2632-3166

Vairāk par Jøtul

Kopš 1853. gada Jøtul ir pasaules vadošais čuguna krāšņu un kamīnu ražotājs. Šobrīd mēs pārdodam savus produktus 34 valstīs piecos kontinentos. Plašā klāstā pieejamie kamīni atbilst visām funkcionālajām un estētiskajām vajadzībām. Krāsnis un kamīni ir dažāda lieluma, kā arī gan ar mūsdienīgu, gan klasisku dizainu. Mēs, Jøtul darbinieki, esam sava amata meistari, kas lepojas ar […]

Izstarotais / konvekcijas siltums

Izstarošana Izstarošana notiek tad, kad siltums tiek emitēts kā neredzama gaisma. Šie stari pārvietojas pa gaisu, līdz atduras pret materiālu, kas tos absorbē. Tā rezultātā šis materiāls kļūs siltāks. Šāda veida siltums ir ideāls istabā, kurā ir augsti griesti, ēkās ar daudzām velkmēm, vai vienkārši tad, ja jūs ātri mēģiniet iegūt tiešo siltumu no sava […]

Bieži uzdotie jautājumi

Bieži uzdodamie jautājumi par Jøtul izstrādājumiem 1. Cik daudz siltuma man nepieciešams savai istabai / mājai? Ar 2,4 metru ailas augstumu, jums būs nepieciešami 60 vai 70 vati uz kvadrātmetru. 2. Cik liela krāsns man nepieciešama? Tas atkarīgs no: – jūsu mājas lieluma – jūsu mājas izolācijas – jūsu mājas projekta – jūsu vēlēšanās tīksmināties […]

Skursteņi un velkmes apstākļi – problēmu novēršana

Skursteņa galvenā funkcija ir radīt velkmi sadegšanai un izvadīt dūmvada gāzes ārā no ēkas. Laba velkme ir ļoti svarīga labai sadegšanai. Mēs uzskatām, ka normāla laba velkme ir no 10 līdz 20 Pa (1-2 mm VC). Velkmi rada skurstenis, nevis ierīce. Būtiski svarīga velkmei ir skursteņa konstrukcija Augsts skurstenis dod lielāku velkmi. Ja velkme ir […]

jurney

Kvalitāte

Ļoti sarežģīts pētījums un izstrāde, precīza kvalitātes kontroles sistēma, kas atbilst “NS-EN ISO 9001”, kā arī modernākā ražošanas tehnoloģija ir apvienotas, lai radītu vislabāko produkciju gan izskata, gan darbības ziņā. Jøtul čuguna materiāls ir pietiekami izturīgs, lai kalpotu vairākām paaudzēm, turklāt tas ir 100% otrreizēji pārstrādāts, kā arī pārstrādājams. “Tas, kurš izvēlas čuguna krāsni, izdara […]

binary-2189-1929

Efektivitāte un siltuma produkcija

Kas ir laba apkures krāsns? • Tā ir lēnas sadegšanas sildītājs, kurā izveidot kontrolētu uguni. • Labs kamīns vai krāsns uztur siltumu, ļaujot tam noplūst, tā vietā, lai ļautu tam izlidot pa skursteni. • Tehniski lēns sadegšanas sildītājs ir gan sadegšanas mainītājs, gan siltuma apmainītājs. • Tas efektīvi sadedzina malku un nogādā siltumu mājā. Cik […]

fire_thumb

Uguns iedegšana

Velkme skurstenī Ja skurstenis ir galīgi auksts, jums vispirms jāielaiž tajā nedaudz silta gaisa, lai sāktos velkme. Parasti jums būs nepieciešams tikai atvērt kamīna durtiņas uz pāris minūtēm, lai siltais istabas gaiss virzītos uz augšu pa skursteni. Jūs arī variet aizdedzināt mazu avīzes gabaliņu uz kamīna deflektora. Pie noteiktiem apstākļiem skurstenī var būt velkme uz […]

shortcuts

Izžuvusi malka / apkures padomi

Sausa malka Ja jūs domājiet skaldīt malku paši, jums tas jādara agri pavasarī. Tad jūs variet sacirst malku īsos gabalos, pirms jūs to sašķeliet un pa vasaru sakraujiet kaudzē ārā. No šīs malkas tiks izvadīts daudz ūdens, tāpēc atcerieties novietot to uzglabāšanai vietā, kur ir pietiekoša ventilācija. Lai pārbaudītu, vai malka ir pietiekoši sausa, jūs […]

binary-23024-17510

Kas jāzin izvēloties krāsniņu

Mēs jums esam izdomājuši sekojošu pārbaudes punktu lapu tāpēc, lai tad, kad jūs nonāksiet līdz pavarda pirkšanai, jūs variet būt pārliecināti par to, ka nopirksiet tādu pavardu, kas vislabāk atbildīs jūsu prasībām. Cik liela siltuma jauda jums vajadzīga? Māja, kurai ir parasta laba izolācija un logos ir izolēti stikli, prasības pēc siltuma ir 60-70 vati […]